O co chodzi z całym tym splitem?

Każdy ma swoją definicję splitboardingu. Dla jednych to idealny trening, dla innych możliwość obcowania z naturą. Znajdą się również tacy, którzy traktują to jako rodzaj medytacji.

Określeń jest tyle, ilu riderów, ale każdy z nich powie Wam to samo – jeżeli połkniecie bakcyla, to już nigdy nie będziecie chcieli wrócić na przygotowane stoki. Dla niektórych to po prostu podróż z biletem w jedną stronę…

Czym właściwie jest splitboarding?

Najprościej mówiąc to deska, dzięki której możesz eksplorować góry bez konieczności korzystania z gotowej infrastruktury. Wystarczy rozłożyć splita na dwie części, założyć foki (naklejamy je na ślizg deski do podchodzenia) i ruszyć przed siebie.

Już nic nas nie ogranicza… no może własna kondycja 😉

Co zawiera zestaw splitboardowy?

W skład zestawu wchodzi deska, specjalne wiązania, foki oraz kijki.

Kupić czy wypożyczyć?

Ceny nowych zestawów zaczynają się od 5k – jak sami widzicie, tanio nie jest. Dlatego na początku warto sprawdzić, czy ta zajawka jest dla Was. W Polsce działa już kilkanaście wypożyczalni i centrów testowych specjalizujących się w splitach. Poniżej lista wypożyczalni, o których wiemy. Liczymy na wasza pomoc w aktualizacji tej listy. (info@snowobard.pl)

Ile kosztuje
wypożyczenie
za dzień?
Ile mają
splitów?
Czy
mają
splity
dla
kobiet?
Czy
wypożyczają
ABC
lawinowe?
Czy
wypożyczają wysyłkowo?
Czy organizują szkolenia?
Edecha.pl (Warszawa)15014taktaktaknie
splitboard-karkonosze.pl (Szklarska Poręba)1508taktaktaktak
splitboardzone.pl (Zakopane)1508taktaknietak
www.proshop.com.pl ((Szczyrk))1304nienienietak
splitboardpoland.info (Zakopane)17016taktaknie
snowboardshop.pl (Warszawa)1502nietaknienie
elementsos.com (Ustroń)15016taknienietak

O czym należy pamiętać przed pierwszym wyjściem w góry?

Przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Góry są nieprzewidywalne, szczególnie zimą. Dlatego zawsze powinniście mieć ze sobą lawinowe ABC, czyli detektor, który pomoże Was zlokalizować po zejściu lawiny, sondę, która określi dokładnie Wasze położenie i łopatę, którą odkopią Was inni uczestnicy wycieczki. (dlatego wszystkim powinno zależeć na tym, by każdy miał swój zestaw lawinowego ABC).

Równie ważny jest odpowiedni strój. Pamiętajcie, że “foczenie” (chodzenie na fokach) wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, dlatego na splita zawsze ubieramy się na tzw. “cebulkę”. Mniej warstw używamy na podejściu, a docieplamy się na zjazdach.

Pamiętajcie też o ciepłej herbacie lub kawie i o czymś do jedzenia!

No i o piwie, ale to już na samym dole. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *